Logistyka 4.0 – zbuduj, co chcesz
XIII edycja eventu Innovations for Logistics (In4Log) 2025 odbędzie się pod hasłem „Logistyka 4.0 Zbuduj co chcesz. Fantazja nieograniczona”
Strefa In4Log jest stałym elementem MODERNLOG Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu. To wyjątkowa przestrzeń, w której są prezentowane rozmaite procesy logistyczne na żywo. Głównym celem budowania Strefy jest chęć przekazania inwestorom informacji, że każda przestrzeń magazynowa może podlegać twórczej kreacji. Tak naprawdę tylko od nas samych zależy, jak i z czego zbudujemy poszczególne strefy magazynów.
Fantastyczne magazyny
Żyjemy w czasach gospodarki na żądanie, która u logistyków wywołuje dreszcz emocji. Ten biznesowy model, w którym za pośrednictwem platform internetowych kojarzy się dostawców i klientów w celu realizacji usług, stawia bowiem niebywałe wyzwania na zapleczu magazynów, które muszą sobie poradzić z rosnącym wolumenem towarów. W dodatku szybko i bezbłędnie.
W ostatnich latach narasta presja na innowacje technologiczne w logistyce wewnętrznej, sprowadzające się do automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji. Jednak, aby te komponenty przyniosły spodziewany efekt operacyjny wymagają właściwej integracji. Z pojedynczych elementów należy stworzyć spójny i wydajny system. W ten właśnie sposób dokonuje się operacyjna pełnia - Industry 4.0.
Osnowa idei tegorocznego eventu Innovations for Logistics, którego XIII edycję wspólnie zorganizują wydawnictwo Medialog i Międzynarodowe Targi Poznańskie, skupi się na innowacjach w logistyce wewnętrznej, nowoczesnych technikach kompletacji towarów i sposobach organizowania przepływów wewnętrznych. Po raz pierwszy w historii tego projektu zostało przyjęte założenie rodem z dziecięcych zabaw: „Zbuduj co chcesz. Fantazja nieograniczona.”
- Bardzo dobrym sposobem podejścia do doboru wyposażenia magazynu jest niepohamowana fantazja - mówi Krzysztof Pograniczny, szef projektu In4Log. - Jest z czego wybierać, biorąc pod uwagę urządzenia dostępne na rynku. Od bardzo prostych i manualnych rozwiązań, po niezwykle zaawansowane. Logistyka magazynowa jest fascynująca pod tym względem, że odsłania nam swój ogrom i różnorodność, a przede wszystkim pozwala na niemal dowolną konfigurację pożądanego systemu. Na własne potrzeby, na miarę konkretnego magazynu i procesów w nim zachodzących. Stąd wzięła się tegoroczna myśl przewodnia: zbuduj co zechcesz, używając do tego własnej fantazji - tłumaczy.
Automatyzacja pracy dla każdego
Nowoczesne zarządzanie logistyką wewnętrzną nie sprowadza się do posiadania wyłącznie nowoczesnych urządzeń. Dzisiaj coraz trudniej osiągnąć wymarzoną przewagę konkurencyjną, bo to nie automatyzacja sama w sobie rozwiązuje problemy w przepływach wewnętrznych magazynów. I absolutnie nie jest ona wartością samą w sobie. Nie należy zapominać o roli człowieka i jego świadomych wyborach, które powinny prowadzić do podniesienia wydajności procesów magazynowych.
– W tym roku wspólnie z partnerami technologicznymi, zbudujemy w pełni funkcjonalny proces wewnętrzny, typowy dla przeciętnego magazynu, z urządzeń będących w zasięgu ręki i portfela przeciętnego inwestora - opowiada Krzysztof Pograniczny.
W przestrzeni In4Log wykorzystane zostaną istniejące urządzenia do realizacji poszczególnych etapów procesu magazynowania, konfekcjonowania i przemieszczania wewnętrznego towarów. Ten unikalny model aktywnej prezentacji procesów logistycznych „na żywo” będzie odwzorowaniem krytycznych działań, które zachodzą w obszarze logistyki wewnętrznej.
Do udziału w projekcie zaproszono 10 partnerów technologicznych: Anter System Polska, Captron, ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne, Loading System, ID Lifting, Vincent, Aformic, Red Steel, Masklogik, TCM Agroma Polsad. Firmy te posiadają w swoich ofertach maszyny i urządzenia automatyzujące kluczowe obszary logistyki wewnętrznej, a także dysponują wiedzą i najlepszymi praktykami w dziedzinie ich wdrożeń oraz integracji.
In4Log ma za zadanie inspirować i przynosić nowe idee. Nowoczesna logistyka wewnętrzna nie sprowadza się bowiem do posiadania zaawansowanych technologicznie urządzeń. Ważne jest, aby posiąść umiejętność skutecznego ich łączenia w systemy wyższego rzędu, co stanowi istotę Industry 4.0.
Tegoroczne pokazy pokażą jak wpływać na takie parametry pracy jak: wydajność, szybkość przepływu, czas realizacji dostaw wewnętrznych i bezbłędność wydań kompletacyjnych.