Organizator:

ITM Industry Europe – dzień drugi

Podziel się

W ramach imponującej ekspozycji ITM INDUSTRY EUROPE można podziwiać nowoczesne maszyny, najnowsze technologie i prekursorskie rozwiązania na miarę czwartej rewolucji przemysłowej. Dodatkowo uczestnicy ITM mogą skorzystać z bogatego programu targów: Modernlog, 3d Solutions, Subcontracting i Salonu Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle. W drugim dniu wydarzenia było z czego wybierać.

Wystawa obejmuje 10 pawilonów – na powierzchni 25 000 m2 swoją ofertę prezentuje blisko 1000 wystawców z branży obróbki metali, skrawaniem, podwykonawstwa , logistyki, druku i skanu 3D czy produktów z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.  Mocny akcent  bloku targów ITM Industry Europe, Subcontracting, Modernlog, 3D Solutions i Salonu Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle  położony został na ciekawy program wydarzeń towarzyszących – każdy profesjonalista, odwiedzający dziś targi mógł znaleźć cos dla siebie.

 

ITM pod znakiem paneli dyskusyjnych

Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznym targom ITM Industry Europe 2019, był cykl paneli dyskusyjnych o przemyśle MM Speakers Corner, zorganizowany przez redakcję „MM Magazynu Przemysłowego”.  W tym roku MM Speakers Corner został podzielony na cztery panele tematyczne. Pierwszy to „Globalizacja przemysłu”, drugi – „Instrumenty wsparcia Przemysłu 4.0”, trzeci – „Najnowsze trendy technologiczne w przemyśle” i czwarty – „Organizacja i zarządzanie w przemyśle”. W dyskusjach, poprowadzonych przez dziennikarza telewizyjnego Radka Brzózkę, wzięli udział doświadczeni specjaliści – menedżerowie wiodących producentów i dystrybutorów działających na polskim rynku, w tym m.in. Fanuc Polska, Roehm Polska, Beghelli, Schunk Intec, Yaskawa Polska, Güdel, igus, Dassault Systèmes, Hexagon Manufacturing Intelligence, Cloos Polska, Kimla, Power-Tech, HTM, Haas, Nakoda, Rollico Rolling Components, a także PKO Leasing, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami w kwestiach kluczowych dla naszego przemysłu. Z myślą o tych, którzy nie mogli wziąć udziału w dzisiejszej debacie na miejscu, pierwszy raz przeprowadzona została relacja na żywo ze wszystkich paneli. W ciągu całego dnia rozmowom MM Speakers Corner przysłuchiwało się ponad 100 osób.

Równie ciekawym przedsięwzięciem okazała się być  konferencja „Czwarta rewolucja w polskich fabrykach - aktualny stan i oczekiwania” przygotowana dziś przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową AHK Polska oraz Grupę MTP. Prelegentami byli Jarosław Gracel - Członek Zarządu oraz Dyrektor ds. Przemysłu 4.0 firmy ASTOR, a także Katarzyna Nosalska z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, jednocześnie Członek Zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. W swoich wystąpieniach poruszyli temat wyzwań, które stoją przed polskimi fabrykami. W sposób szczególny skupili się na tym, dlaczego przemysł przyszłości jest szansą dla rodzimych inwestorów. Z kolei w panelu „Okiem Praktyków” głos zabrali: Przemysław Wlazeł (STILL), Andrzej Janiszewski (TRUMPF), Anna Szczeblewska (PwC), Cezary Tadej (VOLKSWAGEN) oraz Tomasz Nowak (KUKA), którzy podkreślali, że rozwój przemysłu to nie tylko roboty i automatyzacja. Odnieśli się również do tezy, że Industry 4.0 nie widać gołym okiem, ale ta zmiana w polskim przemyśle następuje, głównie za sprawą Internet of things oraz cyfrowych bliźniaków.

Kooperacja w cenie

Klaster Obróbki Metali – Krajowy Klaster Kluczowy, jako partner merytoryczny targów Subcontracting także zaangażował się w organizację dyskusji w ramach strefy Smart Factory. 5 czerwca odbyła się prelekcja pt. "Jak w przemyśle rozwijać kompetencje przyszłości?". Świadomość wyzwań - praktyczna wiedza o 4.0, chaos informacyjny, narzędzia zdobywania kompetencji, współpraca sieciowa - właśnie o tym rozmawiali na scenie w Alei Lipowej Marek Karabowicz -koordynator Grupy Zaawansowanej Współpracy ds. Technologii KOM, Krzysztof Toczydłowski - certyfikowany oficjalny partner Siemens i Intelitek (USA) w Polsce w zakresie kształcenia zawodowego, Robert Orłowski - ekspert KOM.

5 czerwca to także pierwszy dzień spotkań kooperacyjnych Subcontracting Meetings. Dwudniowa międzynarodowa giełda kooperacyjna, skierowana do przedstawicieli firm i innych podmiotów działających w szeroko pojętej branży przemysłowej. To wyjątkowa, bezpłatna i wygodna formuła budowania trwałych relacji między oferentami usług podwykonawczych oraz potencjalnymi zleceniodawcami. Niewątpliwym atutem tej formy matchmakingu jest możliwość wcześniejszego poznania profili oferentów i umówienia się na konkretne spotkania przed targami za pomocą specjalnego panelu internetowego. 178 spotkań, 127 uczestników, 14 krajów - tak w skrócie można przedstawić pierwszy dzień Subcontracting Meetings.

Spacer ku innowacjom

Po raz drugi podczas targów ITM zorganizowane zostały ścieżki zwiedzania z przewodnikiem. Oprócz tras o tematyce „Na drodze do Przemysłu 4.0” oraz „Druk 3D w przemyśle” w tym roku przygotowano także trzecią – „Logistyka 4.0”. – Trasy zostały opracowane przez Magdalenę Żukowską z Politechniki Poznańskiej, która jest zarazem przewodnikiem po ścieżkach – tłumaczy Joanna Sypniewska, specjalista ds. marketingu w Zespole Projektowym Targów ITM. Zwiedzanie trwa ok. dwóch godzin. Uczestnicy spacerują w kameralnych 20-osobowych grupach, dzięki czemu mają bezpośredni kontakt z dostawcami najnowszych technologii. Oszczędzają też czas, ponieważ zwiedzają tylko stoiska wybranych firm, których oferta odpowiada tematyce trasy. – Największym zainteresowaniem cieszyła  się ścieżka „Przemysł 4.0” – wyjaśnia Joanna Sypniewska. – „Logistyka 4.0” to tegoroczna nowość, która także okazała się sporą atrakcją dla  zwiedzających.

Pytania z odpowiedzią czyli In4Log 2019

Jaki sposób transportu wewnętrznego wybrać? Jaka metoda kompletacji towarów jest najwydajniejsza i bezbłędna? I w końcu, jaka rola w tym świecie maszyn 4.0 pozostaje dla człowieka? Na te pytania można uzyskać odpowiedź podczas tegorocznego Innovations for Logistics Industry na targach Modernlog. Osnową idei tegorocznego Innovations for Logistics Industry (In4Log 2019), są innowacje w logistyce przemysłu, nowoczesnych technikach kompletacji towarów i organizowaniu przepływów wewnętrznych. Jaki sposób transportu wewnętrznego wybrać? Jaka metoda kompletacji towarów jest najwydajniejsza i bezbłędna? I w końcu, jaka rola w tym świecie maszyn 4.0 pozostaje dla człowieka? W projekcie In4log Industry, na te pytania udzielamy merytorycznych odpowiedzi pokazując w działaniu urządzenia do realizacji poszczególnych etapów procesu magazynowania, konfekcjonowania i przemieszczania wewnętrznego towarów. Ten unikalny model aktywnej prezentacji jest odwzorowaniem krytycznych działań, które zachodzą w obszarze logistyki wewnętrznej. Stąd też nieprzypadkowo w całym procesie uczestniczy 10 partnerów technologicznych: AG Consult, LKE, LUCA, LOGISYSTEM, Vincent, ANKOTECH, LOGIS, TENTE, Trilogiq, Polsad. Posiadają oni w swoich ofertach maszyny i urządzenia automatyzujące kluczowe obszary logistyki wewnętrznej, co więcej – dysponują wiedzą i najlepszymi praktykami w dziedzinie ich wdrożeń i integracji. - Tegoroczny projekt In4log Industry odbywa się według scenariusza, który pokazuje, w jaki sposób można wpływać na takie parametry pracy, jak: wydajność, szybkość przepływu, czas realizacji dostaw wewnętrznych i bezbłędność wydań kompletacyjnych, oraz jak wykorzystać w tym celu dostępne na rynku maszyny i urządzenia. Pokazy odbywają się w hali 7A na targach Modernlog codziennie do końca targów, co pełną godzinę – zaprasza Krzysztof Pograniczny, Szef projektu In4Log Industry.

Premiery produktów i fachowa wiedza z zakresu 3D

Ścieżka zwiedzania szlakiem druku 3D – otworzyła drugi dzień targów 3D Solutions. Zwiedzający mogli także skorzystać z oferty warsztatów i konsultacji dotyczących technologii przyrostowych w przemyśle.W program druku 3D zaangażowały się firmy: GF Machining, Solutions sp. z o.o., HIROX-EUROPE, Evatronix SA, Materialise S.A., OBERON 3D L., Pietrzak i Wspólnicy Sp.j., 3D Phoenix, ExOne, SMARTTECH Sp. z o.o., B3D s.c., CadXpert – Systemy Druku 3D, UBOT Michal Melon, Voxeljet AG.

Targom co roku towarzyszą premiery innowacyjnych produktów. Jednym z nich w tej edycji 3d Solutions jest drukarka 3D Formlabs Form 3. Premierowy pokaz połączony z konferencją dał uczestnikom trzy godziny fachowej wiedzy na temat tego nowoczesnego urządzenia. Jak przekonywali eksperci to produkt nowej generacji, który może być wykorzystany w bardzo szerokim zakresie.

Wszyscy zainteresowani potencjałem  druku 3D mogli uczestniczyć także w prezentacji i otwartej sesji kunsultingowej przygotowanej przez 3Your Mind. Jak dowodziła prelegentka Kornelia Duczmal aktualnie tylko 0.01% wszystkich tworzonych dóbr jest drukowana w 3D. Z kolei Radosław Fiołek z AMEexpert starał się uzmysłowić, że dobrze jest przekonując do wprowadzenia technologii przyrostowych w firmach produkcyjnych znaleźć w ofercie kilka części, które mogą być w ten sposób wytworzone.

Kolejny dzień warsztatów prowadziła także firma Smarttech. Uczestnicy do wyboru mieli dwa tematy: Kontrola jakości w fabrykach 4.0 i Inżynieria odwrotna w przemyśle.

Przed nami jeszcze dwa dni fachowej wiedzy podczas bloku targów ITM INDUSTRY EUROPE: 3D Solutions, Modernlog, Subcontracting, Salonu Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle.

Relacje międzyludzkie a kultura bezpieczeństwa

- Najważniejsza zasada w budowaniu kultury bezpieczeństwa to dbałość o relacje międzyludzkie w firmie- przekonywał Paweł Szczepański z QES Consulting podczas kolejnego dnia wykładów i debat ITM Industry Europe. Strefa konferencyjna Salonu Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W trakcie konferencji przygotowanej przez Safety Media Paweł Szczepański przekonywał, że to menedżerowie i przełożeni odpowiadają pozytywnie na podniesione kwestie bezpieczeństwa. – Dobrze przełożeni rozumieją, że gdy pracownicy podnoszą kwestię bezpieczeństwa, jest to kolejna okazja do poprawy. Dzięki temu pozytywnie reagują na pracownika, który poruszył problem i badają go wystarczająco głęboko, aby znaleźć rozwiązanie – mówił.

Jak dowiedzieli się uczestnicy, firmy, które osiągają dobre wyniki w zakresie bezpieczeństwa, również dobrze radzą sobie w biznesie. – Nakłady finansowe na bezpieczeństwo przewyższają znacznie minimalne obligatoryjne koszty związane z BHP- konkludował Paweł Rolewski.

Eksperci byli zgodni, że wszystkie zdarzenia wypadkowe i potencjalnie wypadkowe powinny być zgłaszane i szczegółowo badane. –Nic nie może być zamiatane pod dywan!- przestrzegali.

Pośpiech, frustracja, zmęczenie, rutyna- to według kolejnego eksperta Pawła Rolewskiego z SafeStart – główne czynniki wpływające na bezpieczeństwo. Według prelegenta zagrożenia różnią się w zależności od miejsca jednak podstawowy wzór dojścia do urazu jest podobny. – Rzadko powodem jest brak wiedzy o zagrożeniu lub procedurze- mówił Paweł Rolewski.

Jak dowiedzieli się uczestnicy aż 97% wypadków spowodowanych jest przez ludzki błąd.

W trakcie konferencji Fabian Biel z Safety Media przekonywał do wdrożenia aplikacji wspierających safety managerów. Konferencję środową zakończyła debata oksfordzka PT.: Bezpieczna eksploatacja maszyn i urządzeń przygotowana przez Safaety Group J&J. Strefa konferencyjna potowarzyszy targom aż do ostatniego dnia czyli 7 czerwca.

 

 

Zapraszamy na kolejne dni trwania bloku targów ITM Industry Europe, Subcontracting, Modernlog, 3D Solutions i BHP – targi potrwają do piątku, 7 czerwca 2019 r.