Organizator:

IX edycja projektu Innovations for Logistics: „Logistyka e-commerce w cyfrowych rękach maszyn”

Podziel się

IX edycja In4Log odbędzie się pod hasłem „Logistyka e-commerce w cyfrowych rękach maszyn”. Ważne, aby na własne oczy zobaczyć, że bez maszyn, stanowiących najistotniejszy element jakościowy środowiska pracy, nie jesteśmy funkcjonować w gospodarce na żądanie.

 

Z analizy przeprowadzonej przez PwC wynika, że w 2026 r. wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce będzie na poziomie 162 mld zł. Oznacza to średnioroczny wzrost o 12%. Operatorzy logistyczni i cała branża mierzą się wciąż z jednym wyzwaniem – olbrzymią ilością wolumenu, który jest jak wielkie „bum”. Trzeba je natychmiast obsłużyć w jak najkrótszym czasie. To najlepszy czas, aby cyfryzacja i automatyzacja – stanowiące istotę rewolucji przemysłowej 4.0 – pokazały swoją siłę w operacjach logistycznych.

Jeśli ktokolwiek jeszcze ma wątpliwości, czy jest sens podążać drogą cyfryzacji procesów i dlaczego należy skorzystać z dobrodziejstwa maszyn w logistyce, może je rozwiać, odwiedzając event In4Log Industry 2021, towarzyszący imprezie targowej Modernlog w Poznaniu. IX edycja tego projektu odbędzie się pod hasłem „Logistyka e-commerce w cyfrowych rękach maszyn”. Ważne, aby na własne oczy zobaczyć, że bez maszyn, stanowiących najistotniejszy element jakościowy środowiska pracy, nie jesteśmy funkcjonować w gospodarce na żądanie.

Rewolucja dzieje się na naszych oczach 

W publikacjach prasowych częstokroć znajdujemy wnioski z badań ankietowych, które dowodzą, że myślimy o rewolucji przemysłowej 4.0 w kategoriach nadchodzącej przyszłości. Tymczasem dzieje się ona na naszych oczach, a maszyny i zarządzające nimi systemy informatyczne stają się codziennością. Mamy je na wyciągnięcie ręki i już dawno przestały być dobrodziejstwem niedostępnym z powodu bariery kosztowej. Obecnie jednak najistotniejszą kwestią wciąż pozostaje ich umiejętne włączenie w procesy tak, aby stanowiły spójny system wyższego rzędu, a nie były tylko pojedynczymi urządzeniami w przedsiębiorstwach. Właśnie ta umiejętność integracji stanowi istotę tegorocznego projektu Innovations for Logistics Industry. IX edycja eventu, który wspólnie zorganizują Wydawnictwo Medialog i Międzynarodowe Targi Poznańskie, skupi się na innowacjach w logistyce wewnętrznej, nowoczesnych technikach kompletacji towarów oraz organizowaniu przepływów wewnętrznych.

Jaki sposób transportu wewnętrznego wybrać? Jaka metoda kompletacji towarów jest najwydajniejsza i bezbłędna? I jaka rola w końcu w tym świecie maszyn 4.0 pozostaje dla człowieka? Te pytania nie pozostaną bez odpowiedzi, ponieważ w projekcie In4Log Industry wykorzystane zostaną realnie istniejące urządzenia do realizacji poszczególnych etapów procesu magazynowania, konfekcjonowania i przemieszczania wewnętrznego towarów.

Procesy logistyczne na żywo 

Ten unikalny model aktywnej prezentacji procesów logistycznych „na żywo” będzie odwzorowaniem krytycznych działań, które zachodzą w obszarze logistyki wewnętrznej. Stąd myśl, aby do udziału zaprosić 11 partnerów technologicznych: IBCS Poland, Honeywell, LOGISYSTEM, WAMECH, Wanzl, Anter System Polska, Element Logic Poland, LKE, Polsad, BALU / HOLLER Polska oraz Linelaser.pl. Posiadają oni w swoich ofertach maszyny i urządzenia automatyzujące kluczowe obszary logistyki wewnętrznej, co więcej – dysponują wiedzą i najlepszymi praktykami w dziedzinie ich wdrożeń oraz integracji.

In4Log Industry ma zadanie inspirować i przynosić nowe idee. Bez wątpienia za taką należy uznać zarządzanie w duchu Lean. Obecnie bowiem nowoczesny styl logistyki wewnętrznej nie sprowadza się wyłącznie do posiadania nowoczesnych urządzeń. Ważne jest, aby posiąść umiejętność kształtowania metod i standardów pracy prowadzących przedsiębiorstwo do szczupłej struktury oraz efektywności. Słowem – posiadanie maszyn to zaledwie wstęp do prawdziwej rewolucji, a właściwe ich zastosowanie w procesach szczupłej logistyki stanowi dopełnienie koncepcji Przemysłu 4.0. Projekt In4Log to zatem doskonałe miejsce, aby spojrzeć na posiadane urządzenia w nowy sposób i nadać im niespotykaną produktywność poprzez lepsze wykorzystanie zasobów. Dobre praktyki i wzory mogą się stać przepisem na kreatywne podejście do własnej logistyki wewnętrznej.

Tegoroczny projekt In4Log Industry odbędzie się według scenariusza, który pokaże, jak wpływać na takie parametry pracy, jak: wydajność, szybkość przepływu, czas realizacji dostaw wewnętrznych i bezbłędność wydań kompletacyjnych, oraz wykorzystać w tym celu dostępne na rynku maszyny i urządzenia.

Codzienne pokazy odbywać się będą w hali nr 6 na targach Modernlog w dniach od 31 sierpnia do 3 września 2021 r., o każdej pełnej godzinie.

Krzysztof Pograniczny

Szef projektu In4Log 2021