Organizator:

Logistyka i usługi na żądanie gwałtownie zyskują na znaczeniu

Podziel się

GS1 opublikowało drugą edycję raportu, przybliżającego trendy biznesowe i technologie wspierające, które mają wpływ na wygląd światowego handlu. Logistyka i usługi na żądanie zostały zidentyfikowane w nim jako tendencje gwałtownie zyskujące na znaczeniu.

 

Jak sprawnie poruszać się po nowej rzeczywistości? Próbę odpowiedzi na to pytanie można odnaleźć w najnowszym Badaniu trendów 2020-2021 opublikowanym przez GS1. Wśród wymienionych trendów ważne miejsce zajmują logistyka oraz usługi na żądanie. 

- COVID-19 zmusił sektor logistyki i usług na żądanie do pracy na najwyższych obrotach, szczególnie w sektorze detalicznym i spożywczo-gastronomicznym, gdzie firmy prześcigały się w tworzeniu nowych opcji odbioru i dostarczania zamówień do klienta - mówi prof. Eric Ballot, MINES ParisTech-PSL, Członek Rady Innowacji GS1

Reagując na zakłócenia łańcuchów dostaw w trakcie pandemii, wiele przedsiębiorstw wykryło w nich słabe punkty. Firmy, które zainwestowały więcej w ich cyfrowe zmapowanie, radziły sobie lepiej i były w stanie prędzej dostosować się do zmieniających się warunków9. Na szczególną uwagę zasługuje dostarczenie przez platformę Alibaba towarów do 11-milionowego Wuhan w pierwszych dniach całkowitego odizolowania miasta, w związku z nieoficjalnym, a celebrowanym w Chinach Dniem Singla10. Przykłady takie potwierdziły, że choć umiejętności cyfrowe w zarządzaniu logistyką i usługami na życzenie są ważne, kluczowa jest również elastyczność. Rada Innowacji jest przekonana, że kontynuowanie działania na rzecz włączenia wszystkich licencjonowanych identyfikatorów GS1 do globalnej Platformy Rejestrów GS1 znacznie ułatwi cyfryzację łańcuchów dostaw. Jest to szczególnie istotne, ponieważ identyfikują one produkty, miejsca, kontrahentów, zasoby oraz rzeczy, a ponadto są coraz chętniej łączone z dodatkowymi źródłami danych, począwszy od danych produkcyjnych i logistycznych aż po informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju i etycznego pozyskiwania surowców.

Pełen raport znajduje się tutaj

Źródło: GSK1