Organizator:

Logistyka w walce z NOx

Podziel się

Firmy logistyczne coraz chętniej angażują się w działania służące poprawie stanu powietrza, mając na uwadze nie tylko jakość życia współczesnych pokoleń, ale i przyszłych. Ciekawym przykładem tych posunięć jest testowana w wielu miejscach na świecie powłoka NOxOUT, mająca na celu rozbijanie cząsteczek tlenków azotu – składowych smogu.

Walka ze smogiem i nadmierną emisją spalin staje się jednym z filarów zrównoważonego rozwoju wielu firm z naszej branży. Współczesne wyzwania środowiskowe sprawiają, że są to działania nie tylko rozsądne w szerokiej perspektywie czasu, ale także dobrze postrzegane przez klienta docelowego. Dlatego na zlecenie przemysłu wiele ośrodków naukowych angażuje się w poszukiwanie rozwiązań proekologicznych. Jednym z nich jest powłoka NOxOUT, zastosowana niedawno na dachu magazynu w jednym z największych parków logistycznych DSV w Danii. Specjalne pokrycie dachowe na bazie minerałów, pomaga rozkładać cząsteczki tlenków azotu emitowanych przez samochody i ciężarówki poruszające się w tym obszarze.

 

NoxOut w Polsce

Co ciekawe, w zeszłym roku z podobnej technologii skorzystano w Polsce, podczas budowy kompleksu biurowców Generation Park w Warszawie przy rondzie Daszyńskiego. Firma Skanska we współpracy z Górażdże Cement położyła tam chodnik ze specjalnej mieszanki betonu, rozkładającej szkodliwe cząsteczki NOx na neutralne związki azotu. Tym sposobem powstała pierwsza w naszym kraju „zielona” nawierzchnia. Przeprowadzone później testy wykazały, że teren, na którym znajduje się specjalna mieszanka betonu, wykazuje 30% mniejsze stężenie azotu w stosunku do innych miejsc o tradycyjnej nawierzchni.

Zrównoważony rozwój 

Na naszym podwórku branżowym prężnie działa w zakresie zielonej energii firma Goodman. Ten doświadczony deweloper powierzchni magazynowych posiada ustaloną strategię zrównoważonego rozwoju do 2030 roku. Realizuje ją poprzez m.in. budowę energooszczędnych hal, wykorzystujących energię odnawialną. Warto tu dodać, że firma Goodman obsługuje DSV w Monachium.

Jak widać,  branży logistycznej nie brakuje zapału w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Ten temat i wiele innych poruszymy na najbliższych Targach Logistyki, Magazynowania i Transportu 2-5 czerwca w Poznaniu. Zapraszamy na nie wszystkich klientów biznesowych i wystawców.