Organizator:

Modernlog dla entuzjastów logistyki 4.0

Podziel się

Logistyka 4.0 zakłada automatyzację procesów, samokontrolę i możliwość adaptacji do zmieniających się warunków. Ten ogólnoświatowy trend wymusza na firmach zmiany, niekiedy wręcz rewolucyjne. Logistyka 4.0 to hasło przewodnie targów Modernlog. Firm patrzących w przyszłość nie może tu zabraknąć.

Logistyka 4.0 powstała w oparciu o koncepcję Przemysłu 4.0, która narodziła się w 2011 roku na targach IAA w Hanowerze. W ten sposób znaleźliśmy się w samym sercu rewolucji przemysłowej.

 

-To dowód na to, że dzięki spotkaniom targowym kreowane są nie tylko nowe tendencje w technologiach, ale tworzone są pojęcia wpisujące się w historię przemysłu. Targi Modernlog organizowane w tym samym czasie co ITM Polska są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku a jednocześnie miejscem, gdzie rozwój branży logistycznej w przemyśle będzie na „wyciągnięcie ręki”. To tutaj znajdzie się oferta dla wszystkich zainteresowanych logistyką 4.0. – mówi Mateusz Nowakowski, dyrektor targów Modernlog.

Czas automatyzacji

Dzisiaj logistyka nie ogranicza się tylko do transportu towarów z miejsca A do miejsca B. Liczą się nowoczesne, autonomiczne urządzenia transportowe oraz inteligentne systemy pozwalające na automatyzację i cyfryzację magazynów, digitalizację poszczególnych procesów i optymalizację przepływu materiałów. Celem jest zwiększenie efektywności łańcucha dostaw i zarazem zmniejszenie kosztów i czasu obsługi zamówień. Digitalizacja staje się naturalną strategią rozwoju firm, które chcą przetrwać w erze rosnącej konkurencji.

Dzięki zaawansowanym technologiom złożone algorytmy błyskawicznie „uczą się“ nowych sposobów rozwiązywania problemów. - W logistykę 4.0 zdecydowanie wpisuje się coraz bardziej obecna w naszym życiu automatyzacja. Znaczna część procesów manualnych została już zastąpiona przez maszyny a następne zmiany przed nami. Firmy prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych oprogramowań, które usprawniają te procesy. Warto jednak podkreślić, że inteligentne i cyfrowo połączone systemy mają również umożliwić komunikację między ludźmi, maszynami, sprzętem, rozwiązaniami logistycznymi i produktami. O takie rozwiązania będzie można zapytać bezpośrednio wystawców Modernlog – dodaje Mateusz Nowakowski.

Dzięki Logistyce zintegrowanej we wczesnym etapie łańcucha dostaw, osiąga się optymalizację produkcji just-in-time. Z drugiej strony przewoźnicy mają jeszcze lepszą podstawę planowania, lepsze wykorzystanie swoich flot oraz krótsze czasy oczekiwania w punktach ładowania.

Logistyka – filarem gospodarki

Logistyka stoi przed ogromnym wyzwaniem złożoności zadań, stając się jednym z najważniejszych elementów współczesnej gospodarki. Świat zmienia się bardzo szybko, to co jest efektywne dzisiaj, jutro może już nie zdać egzaminu. Logistyka nie tylko musi nadążać za współczesnymi zmianami, ale wręcz je wyprzedzać i kreować nowe trendy, spełniając oczekiwania swoich klientów.

Klient wymaga terminowości, rzetelności i bezpieczeństwa transakcji. Dlatego w świecie logistyki 4.0 znaczenia nabierają takie pojęcia jak: Big Data i Business Intelligence czy cloud computing. Optymalizacja procesów logistycznych wymusza na firmach wdrożenia innowacyjnych systemów gromadzenia i przetwarzania danych, coraz częściej w przestrzeni on-line.

Nowoczesne narzędzia są też wsparciem pracowników, zapewniając dostęp do praktycznie każdej przydatnej informacji, w dowolnym czasie i miejscu. Coraz większego znaczenia nabierają także aplikacje internetowe. Firmy wykorzystujące takie rozwiązania mogą obniżać koszty, zyskując istotną przewagę nad konkurencją. Dzięki nowym technologiom rozwija się handel internetowy (e-commerce), który według wszelkich prognoz będzie nabierał jeszcze większego tempa.

Magazyn szyjący na miarę

Inwestowanie w magazyn wpisujący się w koncepcję 4.0 to dziś konieczność. Taki nowoczesny obiekt musi być zautomatyzowany, reagujący w czasie rzeczywistym na różne bieżące problemy: zmiany w zamówieniach, dostępność zasobów magazynowych oraz produkcyjnych. Digitalizacja poszczególnych procesów wpływa na usprawnienie samoorganizacji procesów logistycznych w magazynie, czy zakładzie produkcyjnym ograniczając często błędy wynikające z tzw. czynnika ludzkiego. Pozwala również dokładniej realizować coraz bardziej zindywidualizowane zamówienia, wręcz „szyć je na miarę”. Wszystkie działania podejmowane w logistyce zmierzają do obniżenia kosztów związanych z transportem i magazynowaniem produktów.

Cztery czwórki Modernlog

- Symboliczna czwórka wpisana jest w najbliższą edycję Modernlog. Chodzi nie tylko o hasło logistyka 4.0. Targi rozpoczną się 4 czerwca, potrwają cztery dni a ekspozycja podzielona zostanie na cztery salony: Magazyn przyszłości, nowoczesne systemy transportu, e-commerce i omnichannel, budownictwo magazynowo-produkcyjne. Zapraszamy 4-7 czerwca do Poznania!- zachęca dyrektor targów Mateusz Nowakowski.