Organizator:

Ozonowanie przestrzeni – nowy trend czy chwilowa moda?

Podziel się

Jak wynika z ostatnich doniesień medialnych, ozon znajduje zastosowanie nie tylko w uzdatnianiu wody na basenach czy przechowywaniu żywności. Coraz częściej stosują go najemcy magazynów do odkażania towaru, przesyłek i powierzchni użytkowych.

Właściwości odkażające ozonu znane są od lat. Dość powszechnie stosuje się go do oczyszczania przewodów wentylacyjnych oraz uzdatniania wody na basenach, na których powoli wypiera chlor. Jest co prawda od niego droższy, ale wg ekspertów 50 razy skuteczniejszy, ponadto nie podrażnia i nie pozostawia długotrwałego zapachu. Jego zalety w ostatnim czasie doceniono także poza sektorem rozrywkowym. Coraz częściej sięgają po niego włodarze miast i operatorzy centrów dystrybucyjnych.

 

Eobuwie i Ruch ozonują paczki

Nawet najbardziej pozytywne prognozy dla e-handlu nie przewidywały tak dużych wzrostów sprzedaży, jakie odnotowują obecnie firmy działające w sieci. Ostatnie dane wskazują, że sprzedaż w sektorze e-commerce w ostatnim kwartale utrzymuje się na poziomie przedświątecznego szaleństwa lub promocji z okazji Black Friday lub Cyber Monday. Nic dziwnego, obecnie zakupy online wydają się nie tylko wygodniejsze, ale także bezpieczniejsze od tych prowadzonych w realu. Szybka kompletacja, możliwość bezdotykowego odbioru czy bezpłatny zwrot – to jednak nie wszystkie elementy składające się na ofertę największych graczy na rynku. Pod koniec marca grupa eobuwie poinformowała klientów, że przestrzeń w magazynie w Zielonej Górze jest dwa razy dziennie ozonowana, a wszyscy pracownicy pracują w rękawiczkach. Analogiczne informacje płyną od spółki CCC, powiązanej właścicielsko z eobuwie.

Na podobny krok zdecydował się Ruch, który w marcu zakomunikował, że jako pierwsza i jak na razie jedyna w Polsce firma świadcząca usługi kurierskie wprowadziła obowiązkowy proces odkażania oznonem przesyłek obsługiwanych w ramach usługi Paczka w RUCH-u.

- Na terenie Centrum Logistycznego RUCH w Warszawie wydzielona została specjalnie stworzona oraz zabezpieczona strefa odkażania, do której trafiają obsługiwane paczki na 2 godziny kwarantanny. W ramach uruchomionego procesu dezynfekcji, paczki poddawane są działaniu ozonu, który jest gazem silnie utleniającym, jednak nie ingerującym w zawartość przesyłek ­­- czytamy w komunikacie RUCH SA.

Amazon używa ozonu do odkażania autobusów

Na początku kwietnia natomiast dotarła nas informacja o ozonowaniu pracowniczych autobusów przez firmę Amazon. Pojazdy te przywożą i odwożą pracowników do oddalonych od większych miast centrów dystrybucyjnych. Korzysta z nich większość osób zatrudnionych w magazynach, które odpowiadają za kompletacje zamówień i inne procesy logistyczne.

Podobnie postępują włodarze wielu miast, którzy nie tylko dezynfekują w ten sposób środki transportu miejskiego, ale też wiaty przystankowe, przejścia podziemne i tak zwane przestrzenie wspólne. Na odkażenie ozonem zdecydowały się także niektóre jednostki wojskowe i sklepy.

Ozon jest także coraz chętniej stosowany w branży spożywczej, która używa go do przedłużenia okresu przechowywania warzyw i owoców. Mieszanką wody i ozonu myje się na przykład niektóre delikatne owoce, jak np. truskawki czy jeżyny, aby dłużej zachowały świeżość.

Popyt na niestandardowe działania

Czy ozonowanie towaru i przestrzeni wspólnych wejdzie do stałych praktyk operatorów centrów logistycznych i firm kurierskich? Trudno w tej chwili odpowiedzieć na to pytanie. Pewne jest natomiast, że obecna sytuacja w Polsce i na świecie wymaga niestandardowych działań, dlatego wiele firm otwiera się na nowe technologie.

Z ciekawością obserwujemy te działania, chętnie porozmawiamy o nich na najbliższych targach Modernlog.