Organizator:

Przyspieszamy z robotyzacją i automatyzacją

Podziel się

Rośnie nie tylko tempo robotyzacji i automatyzacji w polskich firmach, ale także zmienia się postrzeganie tych technologii w naszym kraju. Jeszcze do niedawna traktowane z rezerwą – dzisiaj stają się odpowiedzią na pandemiczny kryzys.

Polacy coraz bardziej oswajają się z automatyzacją i robotyzacją w miejscu pracy – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” przygotowanego przez Personnel Service. Jedynie 10% ankietowanych obawia się utraty pracy ze względu na wprowadzenie nowych technologii w firmie, a 51% respondentów jest optymistycznie nastawiona do tego typu zmian, widząc w nich dla siebie szansę na rozwój. Jest to zdecydowanie zmiana na lepsze po latach nieufności do nowych rozwiązań i obarczaniu ich winą za redukcje etatów.

Nie inaczej jest w samej branży logistycznej. Firma CEBRE w swoim raporcie podaje, że zdaniem aż 88% przedstawicieli firm logistycznych, produkcyjnych i handlowych wdrożenie rozwiązań technologicznych jest kluczowe w uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej. A warto pamiętać, że jeszcze rok temu uważało tak 7 na 10 zapytanych. Rośnie zatem nie tylko zaufanie do nowych technologii, ale także nadzieje związane z ich wprowadzaniem. Z pewnością wpływ na to ma obecna sytuacja, która jako niestandardowa – wymaga także niecodziennych działań. Epidemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia obnażyły niewydolność wielu procesów i stały się impulsem do zmian. Tym sposobem w robotyzacji i automatyzacji upatruje się ratunku w niełatwych czasach. Zdecydowanie łatwiej otwierają się też portfele małych i średnich przedsiębiorstw, które nierzadko w ramach ratowania działalności – przenoszą częściowo swoją infrastrukturę online lub do chmury obliczeniowej.

Nie uciekniemy od robotyzacji i automatyzacji

Dziennik Gazeta Prawna w rozmowie z Mariuszem Gołębiewskim z Abile Consulting podaje, że trend zwyżkowy robotyzacji będzie szczególnie widoczny w branży logistycznej i spożywczej, w których może wynieść nawet +50%. Biorąc pod uwagę, że prognozy z początku roku wskazywały na tempo rozwoju na wysokości 15-20% , mówimy o ogromnym skoku na przód. Czy to oznacza, że obecny kryzys pozwoli polskim firmom przeskoczyć kilka etapów technologicznych i za pomocą trafnych inwestycji znaleźć się na poziomie przedsiębiorstw zza zachodniej granicy? Dane napawają optymizmem, ponieważ prawie 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech planuje inwestować w robotyzację w ciągu najbliższych trzech lat – wynika z badania Universal Robots. Natomiast najwyższa liczba MŚP planujących automatyzację przypada na Polskę – na chęć robotyzacji wskazało 33,7% przedsiębiorstw.

Wśród powodów wymienianych jako najważniejsze w procesie decyzyjnym wymieniono m.in.: obniżenie kosztów produkcji, poprawę wydajności, skrócenie czasu od zamówienia do dostawy, poprawę jakości produktów poprzez wyeliminowanie ludzkich błędów, rozwiązanie problemów związanych z utrzymaniem lub zatrudnieniem pracowników i zwiększenie konkurencyjności.

Niewątpliwie jest to zatem ważny temat dla branży logistycznej i sektora przemysłowego – tym bardziej zachęcamy do odwiedzenia w listopadzie (3-6.11) Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, podczas których będzie można zapoznać się z najnowszą ofertą dostawców technologii.