Organizator:

Przyszłość branży logistycznej pod znakiem robotyzacji i automatyzacji – podsumowanie targów MODERNLOG i konferencji Smart Warehouse 2024

Podziel się

Poznańskie święto branży logistycznej, będące częścią największego bloku targowego dla przemysłu 4.0 w Polsce dobiegło końca. W dniach 4-7 czerwca  targi Modernlog na Międzynarodowych Targach Poznańskich  wypełnione były specjalistycznymi konferencjami, pokazami oraz spotkaniami w strefie networkingowej. Uczestnicy mogli zobaczyć bogatą ofertę wystawców.   

Miniony tydzień stał pod znakiem logistyki przyszłości - przedstawiciele czołowych firm, wspólnie ze  znanymi i cenionymi ekspertami branży logistycznej, magazynowej i transportowej rozmawiali na temat nadchodzących trendów i innowacji. Wydarzenie było również przestrzenią do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy przedstawicielami sektora i ich klientami. Spotkania w strefie networkingowej zaowocowały nawiązaniem nowych relacji biznesowych z przedstawicielami firm poszukujących rozwiązań z zakresu automatyzacji magazynu, czy korzystających z usług logistycznych.  To tutaj, w gronie ponad 30 prelegentów konferencji Smart Warehouse ukształtowała się wizja działań, jakie zostaną wdrożone do polskich magazynów w niedalekiej przyszłości, opartych o robotyzację, automatyzację i AI.    

Na stoiskach w pawilonach 7A i 8 można było zapoznać się z najnowszymi technologiami logistycznymi, oferowanymi przez ponad 100 wystawców. W ramach wydarzenia odbywały się także pokazy maszyn na żywo w strefie In4Log, stworzonej we współpracy z Wydawnictwem MEDIALOG i partnerami technologicznymi. W zainscenizowanym obiekcie logistycznym zostały zademonstrowane nowoczesne usprawnienia dla magazynu XXI wieku. Partnerzy wydarzenia zadbali o pokazanie procesów magazynowych z wykorzystaniem licznych nowości, znajdujących się w ofercie firm MOSCA, FRONIUS, POL-PLAN, LUCA, ANTER SYSTEM, AIUT, DALMEC, AGROMA POLSAD, WINTERWARM POLSKA i RedSteel.

 

Modernlog i Konferencja Smart Warehouse zostały organizowane w towarzystwie bloku targów ITM Industry Europe, prezentujących dorobek polskiego i światowego przemysłu. Wśród nich znajdują się także Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting.

 

Technologie przyszłości w branży logistycznej, czyli 5. edycja konferencji Smart Warehouse

Podczas targów MODERNLOG odbyła się najważniejsza konferencja magazynowa w Polsce, czyli Smart Warehouse, składająca się z 5 paneli dyskusyjnych i analiz case studies. 800 uczestników wydarzenia w ciągu 2 dni nabyło pokaźną dawkę wiedzy z zakresu logistyki 4.0 i nowoczesnych rozwiązań dla magazynów przyszłości.

Podczas inauguracji Filip Bittner, wiceprezes Grupy MTP powitał zgromadzonych gości i zaprosił do uczestnictwa w  spotkaniach z ekspertami oraz networkingu w specjalnie wyznaczonej strefie. Tegoroczne otwarcie uświetniła także obecność Ignacego Niemczyckiego — Podsekretarza stanu Ministerstwa Rozwoju i Technologii:

Mam zaszczyt i przyjemność przywitać Państwa na targach, na konferencji Smart Warehouse w imieniu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To ważne wydarzenie nie tylko dla samej branży, ale dla całego sektora przemysłu i cieszę się, że będziecie mieli Państwo tę szansę porozmawiać o konkurencyjności państwa i sektora, ale też o konkurencyjności polskiej i europejskiej gospodarki […].Polska przeszła długą drogę zmian strukturalnych w przemyśle i gospodarce. Wprowadzone zmiany znacząco poprawiły konkurencyjność polskiej gospodarki, przyniosły też efekt w postaci wzrostu produktywności. Dziś przemysł stoi przed kolejnymi wyzwaniami i dla utrzymania swojej konkurencyjności musi przejść sprawnie kolejne, dwie transformacje. Po pierwsze technologiczno-cyfrową w kierunku przemysłu 4.0., po drugie zieloną w kierunku niskoemisyjnego przemysłu. Jednocześnie staliśmy się liderem procesu reindustrializacji w Europie, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia w zakresie przemysłu zaawansowanego technologicznie, cyfrowego, zautomatyzowanego, zrobotyzowanego.

 

 

Minister w swoim wystąpieniu docenił prężnie działania branży logistycznej w Polsce:

 

 

Firmy potrzebują rozszerzonego wsparcia, uszytego na miarę. Dlatego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii prowadzimy prace nad strategią cyfryzacji polskich przedsiębiorstw, gdy zaczną się konsultacje tej strategii serdecznie Państwa zapraszam do udziału. Z perspektywy transformacji cyfrowej przemysłu najważniejsza jest oczywiście robotyzacja produkcji i tutaj branża logistyki i magazynowania jest na samym froncie takich zmian. Coraz więcej firm wdraża inteligentne technologie w celu obniżenia kosztów, optymalizacji logistycznych, czy utrzymania stabilnego łańcucha dostaw. Szczególne znaczenie mają inteligentne magazyny i muszę Państwu pogratulować, że jesteście Państwo na samym froncie, jeżeli chodzi o adaptację tych technologii i tak szybko dostosowujecie się do zmian.

 

W ramach panelu otwarcia, moderowanego przez Barbarę Tokarz (GXO), odbyła się ciekawa dyskusja na temat Manager w obliczu wyzwań logistyki przyszłości, w której wzięli udział: Joanna Borkowska-Iwanek (GXO Logistics),  Przemysław Piętak (CBRE), Karol Tokarczyk (Polityka Insight)  i Tomasz Walenczak (ManpowerGroup Poland). Zaproszeni eksperci opowiedzieli o tym, jak demografia i digitalizacja kształtują obraz logistyki w polikryzysowej rzeczywistości, a także, w jaki sposób odbywa się współczesna rekrutacja pracowników magazynowych. W swoich rozważaniach przedstawili prognozy dotyczące przyszłości branży logistycznej w kontekście kadr pracowniczych:

 

W tej chwili praca HR, praca managerów to jest budowanie relacji z pracownikami, dlatego, że automatyzacja i AI to są nowe kompetencje, których w logistyce też będziemy potrzebować. Może zastąpimy najprostszą pracę człowieka na magazynie robotami, ale będziemy potrzebować ludzi z kompetencjami, którzy będą wstanie automatyzację, digitalizację i pracę z AI wymyśleć, postawić zaktualizować. I to są nie tylko kompetencje IT, to są różne kompetencje. Bez relacji w miejscu pracy to się po prostu nie uda. Zaangażowanie pracowników to jest klucz do tego, żeby organizacja odniosła sukces i nie mówię tutaj wyłącznie o sukcesie finansowym, ale też ekonomicznym. […] Pracownik powinien czuć, że jego praca ma sens. – mówił Joanna Borkowska-Iwanek z GXO, prelegentka panelu otwarcia.

 

Robotyzacja magazynów to z kolei krok w stronę niedalekiej przyszłości. Pierwszy z paneli eksperckich rozpoczął się od niezwykłej prezentacji firmy Solutions for Technology z udziałem  Łajki i Szarika, czyli robotów marki Deep Robotics. Na oczach uczestników nowoczesne maszyny pokazały swoje możliwości krocząc przed zebranymi i odtwarzając wskazane komendy. Była to zapowiedź głównego tematu panelu Roboty i technologie przyszłości, prowadzonego przez Ilonę Miziewicz-Groszczyk . Wśród uczestników dyskusji obecni byli: Filip Różański. (Linde Material Handling), Tomasz Boruta (GEBHARDT Polska), Piotr Susz (LOCURA) , Artur Thomas (Jungheinrich Polska) i Izabela Kesselring (FIEGE). W trakcie dyskusji paneliści omówili aktualne trendy w branży logistycznej, a także nadzieje i obawy związane z nadchodzącą robotyzacją magazynów. Każdy z obecnych omówił również case study praktycznych wdrożeń nowoczesnych technologii.

 

Tegoroczna edycja #SmartWarehouse była moja pierwszą, jednak z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że jest to obowiązkowe miejsce na mapie eventów logistycznych. Dynamiczne dyskusje panelowe, intersujące osobowości, równie wartościowe case study. Mnóstwo rozmów kuluarowych, wymiana doświadczeń i opinii. Możliwość poszerzenia sieci kontaktów zarówno po stronie dostawców, konsultantów jak i operatorów logistycznych. Zweryfikowanie aktualnych trendów i odniesienie ich do własnych organizacji, to niewątpliwa wartość dodana do treści merytorycznych, która na pewno wpłynie na procesy decyzyjne wielu uczestników  - podsumowała prelegentka Izabela Kesselring z firmy FIEGE.

 

Fulfilment e-commerce – rosnące potrzeby i nowe wyzwania. W drugim panelu eksperckim, poprowadzonym przez Martę Cudziło (Poznański Instytut Technologiczny Łukasiewicz) odbyła się debata na temat rosnących potrzeby i nowych wyzwań dla usług fulfilment w e-commerce. W gronie panelistów obecni byli: Łukasz Wysokiński (InPost) , Adam Sobolewski (Magna Valor) , Patryk Angelard (Point of view) , Sebastian Kaczmarski (IKEA) oraz Cezary Pieczetowski (Amazon). Uczestnicy rozmowy podzielili się swoim bogatym doświadczeniem w branży omawiając kluczowe czynniki sukcesu logistyki e-commerce.  

 

W ramach drugiej części tegorocznej konferencji Smart Warehouse odbyły się 2 panele z udziałem  ekspertów znanych i popularnych marek. Wśród prelegentów dyskusji prowadzonej  przez Artura Olejniczaka (Wyższa Szkoła Logistyki) wystąpili Mateusz Chudy (Philips), Zbigniew Łaskarzewski (AIUT), Grzegorz Prorok (Consafe Logistics Group), Sebastian Grabowski (Orange Business) oraz Katarzyna Rybicka-Dećko (Coca-Cola HBC).  Rozmowa na temat Digitalizacja i IoT – wsparcie w procesach magazynowania była próbą odpowiedzenia na pytanie, czy materializacja koncepcji Fizycznego Internetu jest możliwa? Z kolei na panelu  Piotra Sędziaka (Orbico Supply) gościli Sławomir Budzaj (PSI Polska Sp. z o.o.), Marcin Łapiński (ILS Sp. z o.o.), Daniel Kusak (Ferag Polska sp. z o.o.) Marcin Albetzki (Körber). Podczas wystąpienia nasi prelegenci rozmawiali na temat kluczowych obszarów, a także wyzwań i przyszłości automatyzacji magazynowej.

Chciałbym zwrócić uwagę na to, że nie tyle ważne jak my daleko poszliśmy z digitalizacją, ale jak mądrze budujemy to w logicznych i „zarządzalnych” warstwach, czyli jak tworzymy sobie przestrzeń, do której podłączamy sensory, jak budujemy brzegowe technologie, czy taką prostą przestrzeń jak podłoga w magazynie, żeby była gotowa na przyjęcie np. autonomicznych pojazdów, czy wózków. Uważam, że to jest główny problem - nie jak daleko jesteśmy, ale czy mądrze budujemy od postaw. Można mieć bałagan lub można mieć u siebie architekta transformacji digitalnej w obszarze magazynu -  mówił podczas dyskusji Sebastian Grabowski z Orange Business.

Kolejną okazją dla zwiedzających do pozyskania merytorycznej wiedzy była  2. edycja Konferencji Regałowej Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej.  Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z nowościami w obszarze informatyzacji w logistyce wewnętrznej. Tegoroczne spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa regałowego, norm i błędów popełnianych w eksploatacji regałów.

Targi Modernlog z nagrodami specjalnymi Grupy MTP - Eco Prize oraz Złoty Medal Wybór Konsumentów! Statuetki trafiły do 5 wyróżnionych produktów:  CVP Everest - Sparck Technologies BV, CVP Impack - Sparck Technologies BV, Maszyna wiążąca Sonixs TR-Connect - Mosca Direct Poland Sp. z o.o., Sky Storage - Automatyczny System Magazynowy - Reesink Logistic Solutions PL Sp. z o.o. oraz Wearable Task Assistant - Kardex POLSKA Sp. z o.o. Najlepsze rozwiązania z zakresu działania na rzecz ekologii zostały dodatkowo nagrodzone tytułem Eco Prize. Natomiast najbardziej doceniony produkt przez konsumentów otrzymał wyróżnienie Złoty Medal Wybór Konsumentów.

Produkt CVP Impack firmy Sparck Technologies BV otrzymał wyróżnienie Eco Prize Grupy MTP - za najbardziej ekologiczny produkt pośród nagrodzonych. Statuetka Złoty Medal Wybór Konsumentów trafiła do firmy REESINK LOGISTIC SOLUTIONS PL Sp. z o.o za produkt Sky Storage - Automatyczny System Magazynowy. Sky Storage sprawdza się zarówno w operacjach B2B, jak i B2C, obsługując szeroką gamę rozmiarów artykułów do kompletacji i przechowywania. Zaprojektowany z myślą o elastyczności i rozwoju, Sky Storage jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą zoptymalizować swoje operacje magazynowe poprzez automatyzację. Tegoroczne targi MODENRLOG okazały się szczególnie szczęśliwe także dla firm HIKVISION POLAND Sp. z o.o. oraz SEALED AIR POLSKA Sp. z o.o., których stoiska zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Acanthus Aureus.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG i konferencję Smart Warehouse, które odbędą się w dniach 3-6 czerwca 2025 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich.