Organizator:

Rynek magazynowy odporny na kryzys

Podziel się

Spowolnienie gospodarcze wywołane koronawirusem nie objęło rynku magazynowego w Polsce. Jak wskazuje raport Colliers International w pierwszej połowie 2020 r. deweloperzy ukończyli inwestycje o łącznej powierzchni ok. 1,06 mln mkw, co daje wynik jedynie o 0,03 mln mkw niższy niż w zeszłym roku. Tym samym powierzchnia magazynowa w Polsce wzrosła do poziomu 19,65 mln mkw.

Aktywność deweloperów nie spada w2020 roku, wiele inwestycji pozostaje w trakcie realizacji,  a duzi gracze kupują nowe grunty pod przyszłe budowy. Przykładowo firma Panattoni zainwestowała w ostatnim czasie 14,8 ha gruntu w Polsce Centralnej. Według raportu Colliers International, rośnie także zainteresowanie najemców powierzchni magazynowej. Całkowity wolumen transakcji  w I połowie roku wyniósł 2,48 mln mkw., co stanowi wzrost o 28,6% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

– Polski rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej pozostaje atrakcyjny dla inwestorów i deweloperów, a co za tym idzie, w dalszym ciągu rozwija się w sposób dynamiczny. To obszar, który w najmniejszym stopniu, spośród pozostałych rynków nieruchomości komercyjnych w Polsce, odczuł negatywne skutki globalnej pandemii COVID-19 – mówi Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

Warszawa, Śląsk i Polska Centralna najpopularniejsze

Dominującymi rynkami magazynowymi w Polsce, zarówno pod względem podaży, jak i popytu, pozostają niezmiennie Warszawa, Górny Śląsk oraz Polska Centralna. Na koniec I połowy 2020 r. całkowita podaż ukształtowała się na nich odpowiednio na poziomie: 4,64 mln mkw., 3,44 mln mkw. oraz 3,16 mln mkw. W ciągu pierwszych 6 miesięcy br. w Polsce Centralnej wynajęto 423 tys. mkw., na Górnym Śląsku 417,6 tys. mkw., zaś w warszawskiej II strefie 397,6 tys. mkw. Równocześnie rośnie zainteresowanie deweloperów mniejszymi rynkami, takimi jak Lublin, Olsztyn czy Rzeszów.

Na koniec I połowy 2020 r. współczynnik pustostanów dla polskiego rynku magazynowego wyniósł 6,7%, notując tym samym wzrost o 1,6 p.p. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. Znajduje się on jednak w trendzie spadkowym w stosunku do stanu z końca marca br.

Bez kryzysu na horyzoncie

Do końca 2020 r. planowane jest zakończenie budowy 50% powierzchni, która na koniec I połowy roku była w trakcie realizacji. Z dużym prawdopodobieństwem zatem do końca br. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczy granicę 20 mln mkw.

O obecnej sytuacji na rynku magazynowym będzie można już porozmawiać z największymi deweloperami w Polsce podczas targów logistyki, magazynowania i transportu Modernlog już 3-6 listopada 2020 r.

Źródło: Colliers International