Organizator:

Większa wydajność dzięki IoT

Podziel się

Logistyka i szeroko rozumiany przemysł pełnymi garściami czerpią z osiągnięć technologicznych XXI wieku. Automatyzacja procesów i robotyka to jednak nie wszystkie wykorzystywane w branży rozwiązania. Coraz więcej zwolenników zdobywa IoT, który może znacznie wpłynąć na wydajność łańcucha dostaw.

- Wydajność, utrzymana na stałym i wysokim poziomie, to kluczowe wyzwanie dla dzisiejszych przedsiębiorstw. Poszukiwania niezawodnych systemów optymalizowania łańcucha dostaw, które nie tylko pomagają utrzymać przepływ materiałów i procesów, ale także opierając się na analizie predykcyjnej,  potrafią przewidzieć ewentualne przeszkody, nie słabną. Jednym z rozwiązań bliskich ideału są inteligentne czujniki opierające się na technologii Internet of Things  – komentuje Mateusz Nowakowski, Dyrektor Targów Modernlog.

 

Na czym jednak polega wpływ IoT na wydajność? Inteligentne czujniki montowane w magazynach i połączone w sieci systemy gromadzą i przetwarzają w czasie rzeczywistym setki tysięcy otrzymywanych danych. Pozwala to na natychmiastową reakcję systemu na zakłócenia procesów, ominięcie przeszkód, a nawet przewidzenie potencjalnych zagrożeń i w następstwie wyprzedzenie mogących wydarzyć się problemów. W efekcie obserwować możemy urządzenia, które dzięki prowadzonej komunikacji (wymianie danych) działają synchronicznie, podejmują współpracę przy zadaniu lub uzgadniają trasę dotarcia.

Popularność rozwiązań opartych na IoT rośnie w tempie lawinowym. Jak wynika z komentarzy ekspertów i badań branżowych, 98% specjalistów z branży transportu i usług kurierskich uważa Internet Rzeczy za najbardziej strategiczną inicjatywę technologiczną, jaką podejmą w tej dekadzie. Rozwój tej kategorii jest zatem przesądzony.  Warto zainteresować się tym tematem, aby nie zostać w tyle w procesie optymalizacji procesów i zwiększania wydajności.

IoT to jeden z tematów najbliższej edycji targów Modernlog. Pojawi się zarówno jako rozwiązanie prezentowane przez wystawców, jak i również wątek konferencji Smart Warehouse.